Zvyšte svůj výkon správnou stravou 2.část

10 tipů, jak jíst jako profesionální sportovec K tomu, aby profesionální sportovci mohli trénovat v náročných tréninkových programech, potřebují palivo pro své tělo. Jejich štíhlá těla dokazují, že jsou opravdu ve skvělé formě. Pokud chcete znát tajemství stravy, která vás udrží zdravé a štíhlé, přečtěte si následující tipy, jak má a nemá vypadat strava inspirovaná šampióny.

10 tipů, jak jíst jako profesionální sportovec K tomu, aby profesionální sportovci mohli trénovat v náročných tréninkových programech, potřebují palivo pro své tělo. Jejich štíhlá těla dokazují, že jsou opravdu ve skvělé formě. Pokud chcete znát tajemství stravy, která vás udrží zdravé a štíhlé, přečtěte si následující tipy, jak má a nemá vypadat strava inspirovaná šampióny.

NEVYNECHÁVEJTE SNÍDANI

Už jste o tom slyšeli a pořád se to opakuje. Snídaně vás připravuje na celý den. Lidé, kteří nesnídají, mají tendenci jíst mnohem více během dne, aby to vykompenzovali. Tomu se vyhnete lehkou snídaní, která obsahuje  bílkoviny, celozrnnou složku a ovoce.

Pokud toho ráno moc nesníte, netrapte se. Nemusíte hned zasednout k velkému jídlu, jako jsou palačinky, vejce, toust, slanina a káva. Můžete pomalu připravovat své tělo na snídani tím, že začnete s pitím pomerančového džusu. Pak se posuňte k pomerančovému džusu a toustu  nebo vejci natvrdo. Přidáváním složek ranní rutiny porušujete půst, stabilizujete cukr v krvi a začínáte den správně.

 


HYDRATUJTE SE

Když jste dehydratovaní, snadno se pak přejídáte. Pokud přes týden trénujete, nehydratujte se jen při tréninku. Pijte vodu po celý den, abyste byli dostatečně zavodnění. Po tréninku bude jednoduché nahradit to, co jste ztratili. Skvělým tipem, který byste si měli zapamatovat, je zůstat konzistentní. Pokud přes den pijete vodu, nenahrazujte ji při tréninku přeslazenými energetickými nápoji. I když některé tyto nápoje mohou pomoci nahradit elektrolyty, mohou být také plné cukru. Účinným kompromisem je naředění energy drinku Gatorade polovinou až 2/3 vody. Budete hydratovaní a rovněž nahradíte elektrolyty.
 

JEZTE JAKO ŠAMPION

Pokud chcete být nejlepší, musíte pohánět své tělo tím nejlepším jídlem. Jídla z fast foodů, pivo, smažená a další nezdravá jídla nejsou pro vaše tělo tím pravým. Když si chcete vypracovat postavu, musíte se vzdát nezdravých jídel a nahradit je zdravějšími. Zvyšte příjem ovoce a zeleniny. Dělejte si na cesty vlastní svačinu. Velké sáčky s ovocem a zeleninou. Řecký jogurt má vysoký obsah probiotik a může pomoci vašemu zažívacímu ústrojí.


JEZTE POTRAVINY BOHATÉ NA ŽELEZO

Ženy často trpí nedostatkem železa. S nedostatkem železa může pomoci konzumace tmavé listové zeleniny, někdy se ale pro zvýšení hladiny může brát železo jako doplněk stravy. Konzumace potravin bohatých na železo je dobrým způsobem, jak zajistit potřebnou denní dávku. Dobrým zdrojem železa je kromě tmavé listové zeleniny také červené maso, ovesné vločky a cereálie obohacené vitamíny.

 


PLÁNUJTE

Určitě si naplánujte, co budete přes den jíst. To vám usnadní vyhnout se nástrahám spojeným s jídlem na cestách. Je dokonce lepší naplánovat si a také, pokud možno, připravit v neděli jídla, která budete jíst na začátku týdne. Tak budete mít jídlo připravené a můžete využít čas během týdne k užitečnějším věcem. Přinejmenším si naplánujte svačiny a další jídla na cesty, abyste se vyhnuli nevhodným potravinám, až dostanete hlad.

 


NEOMEZUJTE SE

Pokud si myslíte, že dosáhnete štíhlé linie tím, že radikálně snížíte počet kalorií, zamyslete se znovu. Často chybou je omezit příjem kalorií způsobem, který může být kontraproduktivní. Je pravda, že pokud chcete zhubnout, musíte přijmout méně kalorií, než vydáte. Příliš velké omezení kalorií se vám ale může vymstít. Vaše tělo bude bojovat a držet se každé kalorie, protože málo a nepravidelně jíte. Režim hladovění bude znamenat více přijaté energie, méně vydané a všechna vaše snaha při cvičení bude marná. Ujistěte se, že jíte v pravidelných intervalech.

 


NEVYNECHÁVEJTE SACHARIDY

Pokud se účastníte závodu na dlouhou vzdálenost, pak jsou sacharidy palivem, které potřebujete ke špičkovému výkonu. Doplňte příjem sacharidů večer před velkým závodem, ne až těsně před ním. Nejlepším způsobem získání správného množství sacharidů, aniž byste to přehnali, je při večeři nahradit trochu bílkovin nebo zeleniny nějakým jídlem bohatým na sacharidy.

 


DEJTE TOMU VŠE

Nezačínejte cvičit s prázdným žaludkem či dehydratovaní. Pokud tak učiníte, budete brzdit schopnost vašeho těla předvést ten nejlepší výkon. Mnoho sportovců přehání příjem kalorií a zapomínají zvýšit příjem vody a dalších tekutin. Obojí vám pomůže udržet úroveň výkonu, která se bude zvyšovat, ne snižovat, s blížícím se koncem tréninku.

 


JÍDLEM KE ZOTAVENÍ

To, co jíte po cvičení, je stejně důležité jako to, co jíte před ním. Skvělým zdrojem bílkovin i sacharidů je čokoládové mléko. Pití čokoládového mléka po cvičení pomůže snížit bolest svalů, únavu a také urychlí zotavení. Pokud nemůžete vypít čokoládové mléko ihned, udělejte tak do 20 minut po cvičení. Pokud mléko nesnesete, poslouží vám i kousek nízkotučného sýra, proteinový koktejl nebo malý sendvič s vejcem a libovým masem.

 


JEZTE SPRÁVNĚ

Na jídelníčku sportovců není nic extra. Mají vyváženou stravu plnou ovoce, zeleniny, ořechů, bílkovin atd. K snídani si dejte celozrnný chléb s máslem, kuřecí šunkou, vejce natvrdo a ovoce podle svého výběru. Součástí oběda by mělo být něco zeleného. Špenátový salát s nakrájenými mandlemi, jahodami a pokapaný balzamikovým dresinkem. Vypijte každou hodinu sklenici vody a udržujte příjem sacharidů.

 

 Vítek Schlesinger

Něco málo o autorovi  Vítkovi Schlesingerovi
Zkušenosti nabíral jak v USA, tak i Kanadě. Má magisterský titul na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. V současné době se zaměřuje na práci s talentovanými a profesionálními sportovci v oblasti výživy (hokejisté PSG Zlín, extraligoví házenkáři, fotbalisté, golfisté, gymnasti...) a formou přednášek propaguje témata zdravého životního stylu a lidského potenciálu. Je úspěšným majitelem provozoven Světa zdraví ve Zlíně a Olomouci.

 

Svět zdraví

Sdílet