Při NN Night Run v Olomouci se běhalo pořádně rychle

K závěru se blíží unikátní seriál nočních běhů NN NIGHT RUN, který v sobotu zavítal už po jedenácté do Olomouce, kde se koná nejoblíbenější závod na Moravě. Rychlá trať bez výrazného převýšení pomohla rychlým časům.

Závodníky mířící na výstaviště Flora vítalo prosluněné odpoledne, které se projevilo i na slušné účasti. Jen dětí do šesti let v rámci The Playground KIDS DUP závodilo téměř sto, početně obsazené byly i starší věkové kategorie. Další mladí závodníci pak běželi dva nebo jeden kilometry.

Dvoukilometrový FÉNIX RUN byl určený i pro dospělé a měl charitativní podtext. Celé vybrané startovné z tohoto rodinného závodního běhu bez tlaku na výkon jde vždy na dobrou věc. První do cíle doběhl Josef Surý v čase 6:31.97, druhý byl jen o necelých sedm vteřin pomalejší Tomáš Hýbner (SKB Přerov). Ten jen o půl vteřiny porazil Filipa Snášela ze stejného klubu. Pořádně rychle se běželo také v závodě SPRINT 1km – vyhrál Tadeáš Matys (AC Medvídci) v čase 3:15:54, druhý byl Richard Bednář (Night run team, CEPro team) za 3:27.96, třetí Lukáš Brychta, který zaběhl 3:41.82.

Za stmívání už vybíhali běžci a běžkyně na trať pětikilometrového závodu s názvem AVON BĚH za zdravá prsa. Stále stejnou trať přes Výstaviště Flora a okolí už tradiční účastníci znají, přesto byli podél trasy navigátoři, kteří ukazovali, kam běžet. Nejrychleji tratí prolétl Erik Machů z TJ Dukla Praha, jeho čas byl 16:27.12. Druhý a zároveň první v kategorii M23 byl Štěpán Jungwirth v barvách NIGHT RUN TEAM (17:51.06) a do třetice vítěz, tentokrát kategorie M40+, doběhl i na bronzové pozici, bylo to Martin Pisar (ML Tuning – CykloTrener Varnsdorf).

Nejrychlejší žena Martina Mazáčová (NN Night Run Team) běžela opět v rodinných týmech, které i tentokrát se synem vyhráli, proto byla jako první žena díky času 21:51.27 vyhlášená Marína Pavlátová závodící za MIZUNO TEAM, vyhrála i kategorii Z23. V kategorii Z40+ brala zlatou medaili Žaneta Polášková (23:03.78), v kategorii Z nenašla přemožitelku Ivana Freharová z MIZUNO TEAM / NIGHT RUN TEAM (24:22.42).

Na start desetikilometrového NN NIGHT RUN, kde již byly potřeba čelovky, se postavil i Pavel Žajdlík, který opět do kolonky klub vyplnil smajlíka, a i tentokrát vyhrál. Tentokrát to bylo v čase 35:14.09. Druhý Jakub Koníček (GISTEAM) zaostal o více než dvě a čtvrt minuty. Třetí byl Martin Němčák (TJ SOKOL Troubky) v čase 37:59.98. V ženách byla nejrychlejší Olga Krčálová (ZFP2024), která zaběhla čas pod magickou hranici 40 minut – 39:46.85.

V kategorii M50 vyhrál Martin Malík (40:24.61), v Z40 Pavel Šimek (ZFP2024) v čase 40:40.56, v Z30 Barbora Kallerová (42:52.49), v M60 Ivan Januška z Šanova (45:09.14), v Z50 Lucie Olejníčková z Mattoni FreeRun Olešná (47:32.45) a v Z60 Eva Dvořáková závodící za Atletiku Alojzov (54:53.06).

Běžci a běžkyně po závodě nešetřili úsměvy. „Bylo to super a poprvé na bedně,“ radoval se Petr Spurný a poděkoval organizátorům. Jen deset sekund pak závodila Gabriela Janků, pak musela skončit zraněná po pádu. Nicméně už se těší, že za rok to snad bude lepší.

Spokojený byl i šéf pořadatelů Tomáš Pavel. „Vyšlo nám počasí, bylo slunečné odpoledne a Olomouc potvrdila pozici nejoblíbenějšího závodu na Moravě. Děkujeme všem účastníkům a těším se do Prahy, která je pro změnu nejoblíbenějším závodem v Čechách,“ řekl s tím, že příští víkend se poběží závod, který musel být v půlce září přeložen kvůli počasí. A pak už se můžou všichni těšit na Zombie run, sérii ČEZ Christmas Run a tradiční seriál innogy Winter Run.